הרשמו לדיוור
מפגשים כל מה שמעניין
הרצאה רן שריג ודר גבריאל בוקובזה

להזמנת הפעילות:

שאלות? נשמח לענות

עינת קליינפלץ מנהלת מחלקת "מפגשים" והדרכה דוא"ל: einat@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 104 נייד: 052-4272728


סתיו פולק מפיקת תוכן ומשווקת פעילויות "מפגשים" והדרכה דוא"ל: stav@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 125 נייד: 054-3050578


אלה לביא מפיקת תוכן ומשווקת פעילויות "מפגשים" והדרכה דוא"ל: ela@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 105 נייד: 054-3210866

הרצאה "גבר אבר שבר" – רן שריג וד"ר גבריאל בוקובזה

בואי להבין את החיה שאת חיה איתה

הרצאה מדעית ושופכת מצחוק על תוגת הגבריות העכשווית
50 שנים מאז המצאת הגלולה נגד היריון, 30 שנים מאז הפריית המבחנה הראשונה, וגברים כבר מזמן הפנימו שהסיבה היחידה שעדיין נשים צריכות אותנו זה כי רק עדיין לא מצאו דרך קלה לפתוח את הפקק של הבקבוק (ואנחנו ממש מתפללים שלא יפתרו את זה). זאת המאה העשרים ואחת וכל מה שנותר מגברים זאת שמועה. עדיף שנשתוק. שלא נצא מטרידים. זה לא הזמן שלנו. אנחנו מבולבלים.

בואי להבין את החיה שאת חיה איתה. זאת שאסור לה להיות חלשה אף פעם, זאת שחייבת לרצות וליזום ולפתות ולהנהיג ולשלם, גם על הדייט הראשון בהתחלה וגם על המזונות בסוף אם ניפרד, אבל אסור לה לדבר על זה, כי אז היא קמצנית ומרירה ומריר הרי יש רק בשוקולד וברווקה. לא בגבר. גבר מריר וקמצן וחלש הוא החיה שלא תרצי לשכב אתה. גברים יודעים את זה. מילדות. אז גברים עובדים יותר שעות כדי שיוכלו לדגמן שפע וביטחון כדי למצוא בת זוג, ולמרות שנהוג לומר שנשים הן הקורבן והעבד של העולם, עדיין גברים הם אלו שעובדים הרבה יותר שעות, עומדים יותר בפקקים וישנים פחות שעות ופחות עמוק, מתים יותר מהתקפי לב ושבץ וסרטן, מתים מוקדם יותר בכללי, גברים הם אלו שהולכים לצבא, רובם המוחלט של האסירים בבתי הכלא הם גברים, שגם מתאבדים הרבה יותר, נופלים מפיגומים, חולים יותר, נפצעים יותר בתאונות, מקריבים את חייהם למען הנשים והילדים שנותרו בבית, מתים במלחמות, נרצחים יותר או נפגעים יותר מאלימות של גברים אחרים, אבל נדמה שמה שהכי קשה לגברים, זה שאסור להם אף פעם לדבר על זה. זה הקושי הגברי האמיתי. חוסר היכולת לדבר על הקושי. להתלונן או להתקרבן. כי גבר אמיתי לא נשבר אף פעם, ולכן גברים מחזיקים, נושכים שפתיים ומחזיקים, שותקים כמו סלע, מחזיקים ומחזיקים עד שיום אחד נשברים, פתאום, בבת אחת כמו ביצה בין גיל ארבעים לשישים.

זאת הרצאה שבה הגברים שלכן מדברים על החולשות שלהם. על התשוקות, הפנטזיות, על הציפיות מנשים והמציאות, על הורות ואבהות, על החרדות, העייפות, והפחדים. על הילד שהיינו ואנחנו עדיין ועל מה שאנחנו חולמים כשאנחנו רוצים אישה. אבל גבר שמדבר חולשה הוא לא גברי. הרי מגיל אפס, אימא של דני בשיר הילדים המפורסם מלמדת אותו לא לבכות כשהילדה נורית הולכת לשחק עם ילד אחר, במקום לחבק אותו ולהגיד לו בוא נגיד ביחד נורית זונה ונבכה, היא מלמדת אותו להתקשח, להאטם, לנשוך שפתיים, היא אומרת לו שבני גיבור גדול כי בני אינו בוכה אף פעם. וככה דני יגדל ויהיה ילד אלים אם נורית תבקש יום אחד גט ותיקח את הילדים כי היא פגשה גבר אחר. אז מה עושים? עם מי גבר ידבר אם כל בני מינו בודדים כמוהו, אבודים בתוך שיחת הלמי יש יותר גדול שלנו, אשר רק מעצימה את החרדה והבדידות? אז עם מי גברים מדברים? למה את לא מקשיבה?

המטרה: הצלת מין שנעלם מהעולם בטרם יהיה מאוחר מדי.

רן שריג וד"ר גבריאל בוקובזה בשעה וחצי של דיבור אישי חווייתי ומדעי, טרגי וקומי, מנסים למצוא חבר לחיה הכי בודדה בטבע ולגלות לאן ולמה נעלם הטסטוסטרון מהעולם?

 

קרדיט צילום: אושר פשבר