הרשמו לדיוור
מפגשים כל מה שמעניין
אנימציה

להזמנת הפעילות:

שאלות? נשמח לענות

עינת קליינפלץ מנהלת מחלקת “מפגשים” והדרכה דוא”ל: einat@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 104 נייד: 052-4272728


סתיו פולק מפיקת תוכן ומשווקת פעילויות “מפגשים” והדרכה דוא”ל: stav@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 125 נייד: 054-3050578


אלה לביא מפיקת תוכן ומשווקת פעילויות “מפגשים” והדרכה דוא”ל: ela@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 105 נייד: 054-3210866

אנימציה

מפגשים לכל המשפחה

פורמט התכניות:

פורמט מקובל לתכניות חינוכיות להורים וילדים נהוג כשילוב של הרצאת מבוא (30-40 דק’), ואחריה סרט ארוך . פורמט זה, לדעתי, הוא נחלת העבר. הוא נולד בתקופה שניתן היה להקרין לצופים סרטים שאין אפשרות לראותם בבית, באיכות של בית קולנוע.
המציאות היום של ערוצי הטלוויזיה (בהם מוקרנים מיטב הסרטים החדשים והישנים) ואיכויות ההקרנה הביתית, ביטלו, למעשה את היתרון המסורתי שהיה לבית הקולנוע, הסינמטק וכיו”ב.
אנו מציעים לכם פורמט הבנוי כולו על סרטים ותכנים אותם לא ניתן לראות בבית, ויש בכך יתרון מובהק ל”קולנוע המחנך”.
הפורמט הוא של הרצאה מודגמת, (אני מעדיף לקרוא לה “תכנית קולנוע לכל המשפחה”) באורך של כ-50 דקות. הפסקה של 15-20 דקות ולאחריה הקרנת עוד כמה סרטי איכות קצרים – כ – 30 – 20 דקות.
בדרך זאת אתם מגישים לקהל מוצר איכותי, עם חומרים שאינם ניתנים לצפייה בכל מקום אחר, בזמן בילוי כולל של כשעה וחצי- שזה זמן מעולה לבילוי משפחתי והוא זהה ליציאה מהבית לקולנוע רגיל.

תכניות המכילות דיאלוגים, או קריינות בשפה שאינה עברית- ידובבו חי בזמן המופע בידי ברכהל’ה.
לבחירה: א. פורמט בסיס- תכנית מודגמת 50-60 דקות.
ב. פורמט מורחב- תכנית מודגמת + הקרנת סרטים קצרים (20-30 דק’)

אנו ממליצים לקיים בכל פעם 2 סבבים כמפורט להלן:
שתי פעולות באותו יום : בשעה 16:00 לקטנים – ( עד כיתה ב’) ובשעה 17:30 ליותר גדולים (ג’ ומעלה) בדרך זאת ניתן להתאים את החומרים יותר מדויק לקבוצת הגיל, וגם לבחור ליותר גדולים סרטים עם כתוביות שהם יכולים כבר לקרוא.

סרט שנולד מספר מבחר של סרטי אנימציה קצרים המבוססים על ספרים איכותיים לילדים, חלקם ממיטב הקלאסיקה העולמית וחלקם חדשים ברוח זמננו.בין היצירות: “דוקטור דה סוטו” לפי ספרו החכם של ויליאם סטייג על העכבר רופא השיניים ששועל ערמומי מגיע אליו עם כאב שיניים. איך נכנסים לטיפול בתוך לוע של שועל- ויוצאים משם בחיים… “הרשימות של וואלאס”- לפי ספרה של ברברה בוטנר על עכבר המתכנן את חייו על פי רשימות מסודרות, ולומד יום אחד את הקסם שבספונטאניות, ובמעשים בלתי מתוכננים. וכמה סיפורים מאוצרות הדוד רמוס באנימציה הקלאסית המהממת שכמעט נשכחה מתוך “שירת הדרום” הישן והמופלא של דיסני. ועוד סיפורים חכמים, מצחיקים ונוגעים בכל לב…

צופים עם דודו הזדמנות שאינה שכיחה, לצפות במבחר סרטי אנימציה קצרים בחברת אנימטור מנוסה, הפותח לצופיו, ילדים והוריהם פתח להסתכלות חדשה על סרטי אנימציה.הצופים לומדים להבחין בשימוש שעושים יוצרי הסרטים בצבע, קול,במוסיקה, בעיצוב, בסגנון ובקצב. וכך זוכים להצצה אל נבכי השפה המיוחדת של סרטי האנימציה (האמנות היחידה המשלבת בתוכה את כל האמנויות האחרות). ההקרנה אינה מופסקת, כך שאין כאן הרצאה, או הסברים מלומדים, ונשמרת האווירה של צפייה אינטימית, רצופה,אך מלווה בגילויים ותובנות חדשות.

משלים ואגדות( סיפורים עם שליחות, עם מוסר השכל) משלים וסיפורים עם מוסר השכל קיימים בכל תרבות ומהווים חלק חשוב מחכמת החיים המועברת מדור לדור. איזופוס, קרילוב, שטיינברג, האחים גרים ואחרים הם השמות שהנחילו לנו סיפורים כאלה, אשר מחבריהם אבדו ונשכחו בתהום הזמנים. בתכנית כמה מהמשלים והאגדות הידועים ביותר קמים לתחייה באנימציה שובת לב, אך נביא גם הדגמות מרתקות ומשעשעות ליכולת של האנימציה להביא פרשנות חדשה, אנארכיסטית לעתים , הומוריסטית ומפתיעה, לכמה מהסיפורים הכול-כך ידועים האלה. בין הסיפורים: “הצב והארנב”, “האריה והעכבר”, “החרגול והנמלה”, “המלך מידאס”, ועוד.

דוקטור סוס לקט מרהיב של סרטים קצרים על פי ספריו הנודעים של טד גייזל, הפרסומאי המתוחכם שהפך לאחד מסופרי הילדים הנערצים בעולם בשמו הספרותי “דוקטור סוס”. סיפוריו מכוונים, לכל, צעירים ובוגרים ובכך קסמו וסוד נעוריו הנצחיים. בין הסיפורים – “הלוראקס” אחת היצירות הראשונות והעמוקות ביותר שנכתבו על נושא שמירת כדור הארץ ותחלואי ימינו והניצול הפראי שלנו, את משאבי העולם המתדלדלים.כל הסרטים באוסף עשויים על פי העיצובים המקוריים של גייזל, ובחלקם אף בפיקוחו כמפיק. מומלץ לשתף בתכנית את יהודה אטלס (בתוספת תשלום) , כדי להרחיב את ההיכרות עם גייזל ויצירתו.

“נוח בשבע גרסאות” הסיפור על תיבת נוח, הוא מהסיפורים היותר אהובים בספר התורה. הוא זכה לגרסאות אנימציה רבות יותר מכל סיפור אחר. בתכנית כמה מהגרסאות היותר מעניינות, איכותיות ומשעשעות לסיפור זה. נראה איך אותו סיפור משנה את פניו מגרסה לגרסה,וכיצד משפיעות הטכניקות השונות על העיצוב, ועל תנועת הדמויות. נראה את יכולתו של סיפור טוב, לעבור מדור לדור ועדין להיות רלבנטי, מעניין ומרגש.בין הסרטים- התיבה של סבא נוח בגרסה המצוירת הקלאסית של אולפני דיסני הישנים, גרסה כמחזמר בטכניקה של סטופ פריים עם חפצים וחומרים משעשעים, גרסה הישראלית על פי מאיר שלו, גרסה חדשה באנימציה ממוחשבת, ועד גרסה קולנועית מודרנית בשילוב שחקנים חיים, חיות ממוחשבות ומבול כביר בעוצמתו….

יצירתה של ביאטריס פוטר תכנית מוקדשת ליצירתה המופלאה של היוצרת האנגלייה ביאטריס פוטר (1893-1943). סיפוריה שזכו לשם “ספרי פיטר הארנבון”. הסיפורים מתארים חיות קטנות, בדרך כלל, בנוף הכפרי של צפון אנגליה, ומצטיינים ביכולת הבחנה דקה, ותיאור מערכות יחסים מורכבות, אנושיות ומעניינות. ספריה נמכרו בכ-40 מיליון עותקים. בשנות ה-90 הופקו בבריטניה 9 סרטים מבוססים על ספריה. 2 מתוכם יוקרנו בתכנית זאת , “עלילות פיטר הארנב ובנג’מין ארנבוני ” ו”הסיפור על סמואל המשופם”. הסרטים עשויים ברמה יוצאת דופן של אנימציה ידנית ,תוך נאמנות גבוהה לאיוריה המקוריים של הסופרת. מומלץ לשתף בתכנית את יהודה אטלס (בתוספת תשלום).

סיפורים מהתנ”ך סרטי אנימציה על פי סיפורים מהתנ”ך, הגדול והעתיק מכולם. סיפורים ששמשו השראה לאין ספור יצירות אמנות בכל הדורות וגם לסרטים רבים בדורנו. בתכנית -גרסאות מצוירות של סיפורי הבריאה, מגדל בבל, גן העדן ואחרים. כל הסגנונות והגישות מהסיפור הפשוט,הישיר, עבור דרך האמנותי, המופשט הקומי והבלתי ייאמן.

העולם המופלא של ה.כ. אנדרסן אין עוד הרבה מספרי סיפורים שהשאירו חותם כה משמעותי על תרבות המערב כהאנס כריסטיאן אנדרסן הדני. (1805-1875). הוא השאיר אחריו קרוב ל- 170 סיפורים, מעשיות ואגדות. כמה מהם- זכו לביצועים רבים, בכל מדיה אפשרית וכמובן גם באנימציה- ולכך מוקדשת תכנית זאת. בין הסרטים: “מוכרת הגפרורים”, “הברווזון המכוער”, “בת הים הקטנה”, “חייל הבדיל” ועוד.

סיפורים ישראליים סיפורים ממיטב הקלאסיקה הישראלית, באנימציה כחול לבן. “מיץ פטל”, “הכינה נחמה”, “דירה להשכיר”, “כספיון”, “שמוליק קיפוד”, “הלו הלו אבא” ואחרים- יצירות שההורים גדלו עליהם, וממשיכות להלהיב את הדמיון גם לילדים של היום.

קלאסיקה בריטית לילדים שני סיפורים גדולים, של יוצרים גדולים שהפכו לשני סרטי אנימציה בעלי יופי וריגוש מיוחדים. “הדוב” של רימונד בריגס, על ילדה קטנה שמסתירה בביתה דוב קוטב ענק, ו”סבא” של ג’ורג’ ברמינגהם על קשר מופלא בין סבא שובב ויצירתי (בקולו המיוחד של פיטר יוסטינוב ) לבין נכדתו הסקרנית .

שירי משוררים לילדים תכנית משובבת לב עם סרטי אנימציה קצרים על שירי משוררים ישראליים מתקופות שונות. “הבובה זהבה”, “נומי נומי”, “איך שיר נולד”, “בן”, “מכופף הבננות”, “מדוע ולמה לובשת הזברה פיג’מה”, ועוד. מפגש שמח וצבעוני עם פן פחות מוכר של האנימציה הישראלית.

וספים בנושא אנימציה עם דודו שליטא >