הרשמו לדיוור
מפגשים כל מה שמעניין
הרצאה בנושא אקטואליה

להזמנת הפעילות:

שאלות? נשמח לענות

עינת קליינפלץ מנהלת מחלקת "מפגשים" והדרכה דוא"ל: einat@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 104 נייד: 052-4272728


סתיו פולק מפיקת תוכן ומשווקת פעילויות "מפגשים" והדרכה דוא"ל: stav@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 125 נייד: 054-3050578


אלה לביא מפיקת תוכן ומשווקת פעילויות "מפגשים" והדרכה דוא"ל: ela@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 105 נייד: 054-3210866

אילן שיינפלד

מפגש עם הסופר והמשורר

אילן שיינפלד (1960), סופר ומשורר, עורך ומוציא לאור, איש יחסי ציבור ומורה לכתיבה יוצרת. הוא אב יחידני גאה לתאומים בני שתים עשרה, שהוליד בפונדקאות בהודו, ומזה שמונה שנים הם מתגוררים יחד בישוב הקהילתי תובל בגליל. אילן הוא מחברם של רבי המכר, "מעשה בטבעת," "כשהמתים חזרו", "אשת הפיראט היהודי" ו"הנזיר היהודי", עליו זכה בפרס ברנר לספרות, ועוד 28 ספרי סיפורת ושירה, ספרי ילדים וספרי הדרכה לכותבים, מחזות ותסריטים. הוא זכה פעמיים בפרס ראש הממשלה לסופרים ובפרסים רבים נוספים. מזה למעלה מעשור הוא כותב גם בלוג אישי, בו הוא מספר על חייו כאב יחידני וכסופר. אילן הוא מראשי מחאת הסופרות/ים והמשוררות/ים ופעיל חברתי פוליטי.

אילן מופיע בפני הציבור בהרצאות מרתקות הקשורות לרבי המכר שלו:

הזונות היהודיות של ארגנטינה – בשנים 1860-1930 פעל בארגנטינה איגוד הסרסורים היהודיים 'צבי מגדל,' ששעבד אלפי בנות יהודיות לזנות. בהרצאה זו הוא מספר על התחקיר שקדם לכתיבת רב-המכר, 'מעשה בטבעת,' מתאר את הרקע ההיסטורי לתופעה איומה זו, מביא קטעים מספרו של מפקח המשטרה שפיצח את הפרשה ומראה איך שימשו החומרים הללו לכתיבת ספרו.

יהודים או אינדיאנים? במאה ה-19 התבססה באיקיטוס שבאמזונס קהילה יהודית ייחודית, של גברים יהודיים אשר נישאו לנשים אינדיאניות, הביאו עמן צאצאים לעולם, ואז נטשו אותן ושבו לארצות מוצאם. בהרצאה זו אילן מספר על החיים באמזונס, על הקהילה היהודית שהתקיימה שם ועל סיפור התגיירותה ועלייתה ארצה. ההרצאה מבוססת על התחקיר שעשה לכתיבת ספרו 'כשהמתים חזרו.'

הפיראט היהודי – במאה ה-18, אחרי גירוש ספרד, התפתחה תופעה מיוחדת במינה של פיראטים יהודיים, שביקשו לנקום את נקמת אבותיהם ממלך ספרד. אחד מהם היה הרב, הדיפלומט והמרגל, שמואל פלאג'י, שהוא ואשתו הם גיבורי ספרו של אילן, "אשת הפיראט היהודי." בהרצאתו מספר אילן על התפתחות התופעה ועל גלגולי חייו של הרב הצעיר ביותר במרוקו והפיראט היהודי.

אמן ואמונה – הציר המרכזי ביצירתו של אילן, בשירה ובסיפורת, הוא הקשר המורכב בין יהדות להומוסקסואליות. בהרצאה זו הוא מספר על חייו כבן למשפחה יהודית מסורתית, מראה את הבקיעים בין יהדותו לבין ההומוסקסואליות שלו וכיצד הזינו הבקעים הללו את יצירתו. ההרצאה מלווה בדוגמאות שירה וסיפורת מפרי יצירתו. מתאימה מאוד לקהילות יהודיות בארץ ובעולם, לצעירים ומבוגרים, ומלווה בהקרנת סרט דוקומנטרי, מפרי יצירתו של הרב הירושלמי יהושע ויינברג, על חייו ויצירתו.

לבדות זיכרון – כאשר אדם מבקש לכתוב רומן היסטורי, או לכתוב ספר על סיפור משפחתו, הוא נתקל באתגרים ייחודיים, ובהם הצורך לשחזר עבר לא ידוע, נשכח או מושתק, וההכרח להתמודד עם שאלת האמת, אמת החיים מול אמת היצירה. בהרצאה זו אילן מסביר איך לעבוד עם זיכרון, איך לבנות רומן היסטורי או ספר משפחה, מהם הקשיים בתהליך ואיך ניתן לגבור עליהם. ההרצאה מלווה בדוגמאות מספריו.

שירי מחאה – מאז מלחמת לבנון הראשונה, דרך האינתיפאדות ועד כה, התפתח בפזמונאות ובשירה העברית ז'אנר שירי המחאה הפוליטית. בהרצאה זו, המלווה בהשמעת פזמוני מחאה, אילן מציג את התפתחות פזמונאות ושירת המחאה העברית מאז שנות השמונים ועד כה. ההרצאה מתאימה לתלמידי החטיבה העליונה

לי ולך, שיר בלי ברכה – החל משנות השמונים צצו בפזמונאות העברית פזמונים ובשירה העברית שירים, המרמזים על אהבה הומוסקסואלית או לסבית, וקוראים ליציאה מן הארון. אך בשנות השמונים הייצוג של החוויה הלהט"בית היה שלילי, והדרך ממנו ועד לשפע הפזמונים והשירה העברית הלהט"בית של ימינו מרתקת, ומלמדת הרבה על התפתחות הקהילה הלהט"בית ועל דרכי התקבלותה בחברה הישראלית. ההרצאה מלווה בהשמעת פזמונים ומתאימה לתלמידי החטיבה העליונה.

תיקון עולם בספרות הילדים – אילן הוא מחברם של שבעה ספרי ילדים, מתוכם שניים שראו אור בשנת 2024, "כשכוכבים נופלים", ספר שכתב אחרי פוגרום ה-7.10, לבקשת משפחות העוטף, ו"הסיפור של מיכאל ושל דניאל," סיפור הפונדקאות ממנה נולדו בניו. בהרצאה מרגשת מספר אילן על דרכו כסופר ילדים בעל התכוונות לתיקון עולם, עם דוגמאות מספריו השונים. זוהי הרצאה למבוגרים.

ניתן לקיים עם אילן גם סוגי מפגשים שונים:

מפגש כתיבה למתחילים – מיועד לכל מי שמעוניין להתנסות בכתיבה יוצרת (90 דקות)
אין צורך בניסיון קודם, אלא בעט ובמחברת בלבד. המפגש יתחיל בתרגיל כתיבה, שאת פריו נחלוק בינינו לפי רצון הכותב או הכותבת. אחרי כן אילן יספר מה עומד מאחורי התרגיל, ויראה לכם איך סופרים/ות ומשוררים/ות אחרים/ות הפיקו זהב מן המקום הזה בנפש.

מפגש כתיבה למתקדמים – מיועד לכל מי שכבר כותב/ת (90 דקות)
צריך לבוא עם מחברת ועט. המפגש יתחיל בתרגיל כתיבה, שאת פריו נחלוק בינינו לפי רצון הכותב או הכותבת. אחרי כן אילן יספר מה עומד מאחורי התרגיל, ויראה לכם איך לצאת ממנו לכתיבת סיפור או ספר.

מפגש סופר – המפגש מתאים לגילאי חט"ב ואילך (90 דקות)
. אילן הוא אחד מראשוני האנשים שיצאו מן הארון בישראל בשמם ובתמונתם, ומוותיקי עולם הספרות והקהילה הגאה גם יחד. במפגש סופר חשוף ואמיץ מספר אילן על הכתיבה ועל החיים, ובין השאר מדבר על דרכו כסופר, כמתקשר וכהומו למן נעוריו, על תהליך היצירה של ספריו השונים, על מקום המיסטיקה בחייו, על היותו אב יחיד לתאומיו בני השש, מיכאל ודניאל, ועל מעברם המפתיע מנווה צדק לישוב תובל בגליל – ועל פעילותו במאבקה של קהילת הלהט"ב למען שוויון זכויות. זהו מפגש מרעיד לב, שאסור להחמיץ.

סופרים קטנים – לגילאי גן וראשית קריאה (45 דקות)
במפגש משוחח אילן עם הילדים על דברים כמו מניין באים רעיונות לסיפור, איזה תחקיר יש לעשות כדי לכתוב סיפור מרעיון, ובמה זה כרוך, ואז כותב ספר היישר על גבי מכונת הכתיבה שלו, למול עיני הילדים. כול ילד וילדה בגן תורמים משפט לספר, ועם סיום הכתיבה גם מקבלים את הספר כדי לציירו.


אילן שיינפלד מתוך פרויקט "סופרים קוראים"
"סופרים קוראים" – ארכיון הווידאו של כלל סופרי ישראל. הארכיון הוקם ביוזמת מרכז הספר והספריות, מפעל הפיס ובית אריאלה – ספריית שער-ציון.