הרשמו לדיוור
מפגשים כל מה שמעניין
דיויד ניסן

להזמנת הפעילות:

שאלות? נשמח לענות

עינת קליינפלץ מנהלת מחלקת "מפגשים" והדרכה דוא"ל: einat@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 104 נייד: 052-4272728


סתיו פולק מפיקת תוכן ומשווקת פעילויות "מפגשים" והדרכה דוא"ל: stav@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 125 נייד: 054-3050578


אלה לביא מפיקת תוכן ומשווקת פעילויות "מפגשים" והדרכה דוא"ל: ela@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 105 נייד: 054-3210866

דיוויד ניסן – הרצאות העשרה ואקטואליה

מזרחן וחוקר תרבויות העולם

דיוויד ניסן נולד וגדל באיראן. הוא בעל תואר ראשון בלימודי המזרח התיכון, תואר שני ביחסים בינלאומיים, ותואר שני נוסף במנהל עסקים. בעברו, קצין מודיעין ומדריך תיירים בחו"ל. הוא מתמחה בחקר תופעות מרתקות בתרבויות העולם. דיוויד מרצה מבוקש שכבר העביר הרצאות במספר גדול של חברות וארגונים מובילים, באוניברסיטאות, במרכזי תרבות, במשרדי ממשלה, וגם בחו"ל.

מגוון הרצאות:

טיול וירטואלי באיראן – היהלומים שבכתר
מאחורי הרעלה הכהה והמאיימת של המשטר האיסלאמי, נחשפים נופים, אנשים ותרבות של ארץ מרתקת. ביקור וירטואלי חווייתי בשלוש הערים המרכזיות באיראן המודרנית – טהרן, אספהאן ושיראז – דרך מצגת מרהיבה, עם דגש על תרבות, אומנות, היסטוריה, אדריכלות, אוכל, יהודי איראן, אקטואליה ועוד. בהמשך להצלחת הסידרה "טהרן", מוצעת אופציה של טיול וירטואלי מורחב שמוקדש כולו לעיר הבירה. ניתן להעצים את החוויה עם טעימות מהמבטח הפרסי המשובח.

מי אתם האיראנים? תרבות וזהות בארץ הפרסים
איראן של היום היא שילוב מרתק של ניגודים ובעיקר, הניגוד בין הזהות האסלאמית לבין הזהות הפרסית/לאומית ששואבת את כוחה מהתקופה הטרום-אסלאמית והאימפריות הפרסיות מימי כורש הגדול. גם היום, קיים מתח בין ערכים ומסורות של הדת הזורואסטרית, דתו של העם הפרסי עד לכיבוש הערבי במאה ה-7, לבין האסלאם והזרם השיעי ששולט באיראן כעת. מסע וירטואלי חווייתי בערים ואתרים באיראן שדרכם אפשר להיחשף ולהבין את עברו, את נפשו ואת זהותו של העם הפרסי.

מאחורי הרעלה – נשים באיראן המודרנית
הצצה נדירה אל תוך עולמן המורכב של נשים באיראן תחת השלטון האסלאמי. כיצד השפיעה המהפכה האסלאמית על חיי היומיום של נשים במדינה, והאם ההשפעה הזו אכן שלילית לחלוטין? ומה מבדיל בין נשים באיראן לבין נשים במדינות מוסלמיות אחרות? הרצאה עוצמתית, מרגשת, מפתיעה ומעוררת השראה.

מהפכה והישרדות – היהודים באיראן
סיפורה המרתק של אחת הקהילות היהודיות הקדומות והעתיקות בעולם. אלפיים ושבע מאות שנה של נוכחות רצופה, עמידה במצבים מאתגרים ושמירה על הזהות היהודית לצד הזהות הפרסית. כיצד השפיעה הקמת מדינת ישראל על קהילה זו, ומה קרה כשמהפכת 1979 באיראן אילצה אותם לבחור בין יהדות לציונות? מדוע עזבו רובם ומדוע השאר מתעקשים להישאר?

האייתוללה – מנהיג איראן חושף הכל
הרצאה/הצגת אקטואליה יוצאת דופן על הנושאים שהכי מעניינים אותנו כישראלים לגבי איראן. הזדמנות נדירה להיכנס לראש של מקבל ההחלטות העיקרי בהנהגה האיראנית היום, ולשמוע את הדברים מזווית הראייה שלו. חוויה ייחודית שמשאירה את הקהל עם הרבה חומר למחשבה.

Israel, Iran and the Changing Middle East – An Unconventional Perspective
הרצאה בשפה האנגלית שמתאימה לאורחים מחו"ל. ניתוח מרענן ומעורר מחשבה של המגמות והתהליכים הדרמטיים המתחוללים כעת במזרח התיכון בדגש על התפקיד שממלאות ישראל ואיראן בדרמה הזו.

נשיקה, קידה או לחיצת יד? תקשורת בין-תרבותית בעידן הגלובלי
איזה דפוסי חשיבה ואמונות עומדים מאחורי הבדלים תרבותיים, ואיך הבדלים אלה משפיעים על התקשורת הבין-אישית? מה קורה כשתרבויות שונות נפגשות ולעיתים מתנגשות, ומה משקלה של התרבות הלוקלית – המקומית – בעידן הגלובלי? הרצאה מעשירה ושימושית שמספקת רקע וכלים לכל מי שמעוניין בתקשורת טובה ויעילה יותר בסביבה רב-תרבותית.

עם מי יש לנו עסק?
כיצד משפיעים הבדלים תרבותיים על עסקים במאה ה-21? העולם שלנו היום הוא כפר קטן בהרבה מובנים – אין ספק. אך הבנה נכונה של תפיסות עולם ומנהגים מקומיים עדיין קריטית לתקשורת בין-אישית טובה ומועילה בין אנשי עסקים מתרבויות שונות. הרצאת מעשירה ורלוונטית שמספקת רקע וכלים לכל מי שרוצה לשפר את ה-CQ (האינטליגנציה התרבותית) שלו/שלה בסביבה עיסקית רב-תרבותית.

מי לא מאמין באמונות טפלות?
מדוע לא כדאי להיות האמצעי כשמצלמים תמונה של שלושה אנשים? או לשלם כסף ביד שמאל? או לטאטא את הבית בערב? ומהי הדרך היעילה ביותר להתגונן בפני העין הרע? מבט מעשיר ומרתק על אמונות טפלות בתרבויות שונות בעולם.

איים בים של שגרה – קרנבלים ופסטיבלים בתרבויות העולם
הרצאה חווייתית ומעשירה על תרבויות ברחבי העולם שיוצרות לעצמן "איים" בים של השגרה. עם מצגת מרהיבה ומוסיקה מלהיבה, ניהנה מקרנבלים ופסטיבלים פופולריים וגם כאלה שהם יוצאי דופן ופחות מוכרים.

כשזאוס פגש את קרישנה – מיתולוגיה עולמית והשאלות החשובות באמת
הצצה מרתקת ויוצאת דופן אל תוך עולם המיתולוגיה העולמית שמטרתה לספק הסברים לשאולות חשובות שמעסיקות אותנו גם היום – האם יש גורל שקובע הכל מראש? מדוע יש רוע ואי-צדק בעולם? מה קורה לנשמה שלנו אחרי המוות? תשובות לשאלות האלה בהרצאה מעשירה שמשאירה את הקהל עם הרבה חומר למחשבה.

מותר לפרסום – איך הפכנו מלקוחות למוצרים
האם עולם השיווק והפרסום רק משקף את המציאות, או שהוא גם יוצר אותה באופן פעיל? מבט מעשיר ולעיתים מפתיע על ההשפעה ההדדית המרתקת בין שיווק, ערכים וטכנולוגיה, וגם הצצה אל תוך המציאות החדשה והעתידית שנוצרת ממש כעת לנגד עינינו בעידן של המדיה החברתית.

העתיד המיידי חלק 1: מדת לדאטה – בריאתו של אלוהים חדש
מה קורה כאשר המהפכה הדיגיטלית והמהפכה הביו-טכנולוגית נפגשות, ואיך הן משנות לחלוטין את החיים ואת החלוקה החברתית בין בני אדם? מה היא הדת החדשה של המאה ה-21, ומה יהיה מקור הסמכות בעולם החדש הזה? הרצאה מעשירה ומעוררת מחשבה.

העתיד המיידי חלק 2: אתגרים והישרדות – גירסת המאה ה-21
איך משנה באופן דרמטי האינטליגנציה המלאכותית את המרקם החברתי של עולמנו, באיזו דילמות מוסריות נצטרך להתמודד, ומהם האתגרים העיקריים במאה ה-21? הצצה לתוך העולם החדש שנבנה מחדש כאן ועכשיו לנגד עינינו.

האמת, כל האמת, והאמת האחרת – קונספירציות
חשיפה לגירסא אלטרנטיבית של המציאות. מהן הקונספירציות האפלות שמאחורי ארועים כמו רצח קנדי, פיגועי ה-11 בספטמבר, וגם מאחורי מזימות זדוניות הפוגעות ישירות בנו, האזרחים מן השורה. הצצה לתוך האמת האחרת, בליווי תמונות וסרטים.

סידרת הרצאות – איראן המודרנית
סידרה של 4-6 הרצאות שכוללת את "טיול וירטואלי באיראן", "תרבות ואומנות בארץ השטיחים", "מהפכה והישרדות – היהודים באיראן", "מאחורי הרעלה – מעמד האישה באיראן המודרנית" ו-"האייתוללה – מנהיג איראן חושף הכל".

סידרת הרצאות – תרבויות העולם
סידרה של 4-8 הרצאות בנושא תופעות מרתקות בתרבויות העולם שכוללות את "טיול וירטואלי באיראן", "תקשורת בין-תרבותית", "קרנבלים", מיתולוגיה", "אמונות טפלות", ו-"העתיד המיידי".

ג'יהאד.קום – טרור בעידן האינטרנט
יצד שינה האינטרנט את פני הטרור ואיך הרחיב את יכולותיהם של ארגונים קיצוניים?
איך משתמשים ארגוני טרור ג'יהאדיסטים בטכנולוגיה של המאה ה-21 כדי לממש חזון של המאה השביעית? כיצד הם משתמשים באמצעים דיגיטליים כדי לאסוף מודיעין, לגייס פעילים וכספים, ולספק הדרכה מבצעית? באיזו שיטות הם משתמשים כדי להסתיר ולהעביר אינפורמציה חשובה דרך האינטרנט? איזה אתגרים מציב עידן האינטרנט בפני גורמי בטחון המופקדים על סיכול הטרור, וכיצד הם מתמודדים עם אתגרים אלה? הרצאה מעשירה ומרתקת על נושא אקטואלי מאוד, מלווה במצגת תמונות וסרטים.

** דרישות טכניות – המרצה מביא איתו את כל הציוד הטכני הדרוש, כולל מחשב, מקרן, מסך.

תמונות באדיבות המרצה.