הרשמו לדיוור
מפגשים כל מה שמעניין
ליעד שהם

להזמנת הפעילות:

שאלות? נשמח לענות

עינת קליינפלץ מנהלת מחלקת "מפגשים" והדרכה דוא"ל: einat@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 104 נייד: 052-4272728


סתיו פולק מפיקת תוכן ומשווקת פעילויות "מפגשים" והדרכה דוא"ל: stav@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 125 נייד: 054-3050578


אלה לביא מפיקת תוכן ומשווקת פעילויות "מפגשים" והדרכה דוא"ל: ela@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 105 נייד: 054-3210866

מפגש עם הסופר ליעד שהם

מחבר ספרי המתח הישראלי המצליח ביותר בארץ

האם צריך להיות רוצח כדי לכתוב רוצח? מה אמת ומה בדיון? ואיך כותבים גם למבוגרים, וגם לנוער, גם לטלוויזיה וגם לתיאטרון? ואיך משלבים הכל עם עבודה כעורך דין?

ליעד שהם הוא סופר המתח הישראלי המצליח ביותר בארץ: כל אחד מעשרת ספריו נמכר בעשרות אלפי עותקים. ספריו תורגמו לשש שפות ונמכרים במעל 15 מדינות, והוא מרבה להשתתף בפסטיבלי סופרים מובילים בעולם ולהיפגש עם קוראים מארצות שונות. וכל זאת תוך כדי פיתוח ה-dayjob שלו כעו"ד המתמחה במשפט מנהלי ומסחרי.

ליעד גם כתב טרילוגיית ספרים מצליחה לנוער בשם "תיק נוער" (הספרים: "סיכון כפול", "איש הפח" ו-"סוף המשחק"). הספר סיכון כפול נבחר למצעד הספרים של משרד החינוך. כמו כן, כתב שני ספרי ילדים ("אבא בונה עוגה" ו"הגול הראשון שלי", הספר הראשון עובד לסדרת הטלוויזיה "תמר הבלשית וקפטן יום שלישי".)

ספריו נמכרים בהצלחה גם בחו"ל והוא אחד היוצרים של סדרת המתח המצליחה "עיר מקלט" שעלתה לאויר בדצמבר 2018. במרץ 2019 יעלה בתיאטרון "גשר" הצעה המבוססת על ספרו "משפט חוזר".

המאפיין העיקרי של יצירתו של ליעד הוא השימוש בז'אנר של המתח כדי לעסוק בנושאים חברתיים. כך, למשל, עסק הספר עיר מקלט בסוגית מבקשי המקלט, אם המושבות בשחיתות מוניציפאלית ולמראית עין בהתנחלויות. ואולם, הנושא שזוכה להכי הרבה תשומת לב בספריו של ליעד היא מערכת המשפט הישראלית וליתר דיוק:  אחורי הקלעים של המערכת המשפט ואכיפת החוק, על כשליה ויתרונותיה, האנשים הפועלים בה בממדיהם האמתיים, לטוב ולרע – ספריו "מספר חסוי", "משחק הראיות", "משפט חוזר" ובפרט ספרו האחרון "יום הדין" עוסקים כולם במערכת המשפט הישראלית, המוכרת לו היטב.

לא אחת במהלך הכתיבה, ליעד התבלבל בין כותרות אתרי חדשות שתיארו שחיתות שלטונית ושיפוטית לבין קובץ כתב היד והיה נדמה לו שהמציאות עושה תחרות עם האומנות.

בהרצאה יספר ליעד על תחילת דרכו הספרותית (הוא אף פעם לא כתב כילדי או כנער…גם אף אחד לא חשב שיש לו כישרון…), על המעבר לספרי מתח (שקרה במקרה) ומדוע התאהב בספרי מתח.
ליעד יספר על התחקירים שערך כדי לכתוב את ספריו: פגישות בדרום תל אביב עם מבקשי מקלט, בהתנחלויות, בתחנות משטרה, באבו כביר ועוד ועוד.
כיוון שליעד כתב גם למבוגרים, גם לנוער וגם לילדים, יספר ליעד על המעבר משפה לשפה ועל ההבדלים בין סוגי הכתיבה השונים.
וכמובן, על הכתיבה לטלוויזיה ולתיאטרון, ועל המעבר לשם. ולבסוף, על השילוב בין החיים כעורך דין ועל החיים כסופר.


ליעד שוהם – מתוך פרויקט "סופרים קוראים"
"סופרים קוראים" – ארכיון הווידאו של כלל סופרי ישראל. הארכיון הוקם ביוזמת מרכז הספר והספריות, מפעל הפיס ובית אריאלה – ספריית שער-ציון.