הרשמו לדיוור
מפגשים כל מה שמעניין
מגי אוצרי הרצאה

להזמנת הפעילות:

שאלות? נשמח לענות

עינת קליינפלץ מנהלת מחלקת "מפגשים" והדרכה דוא"ל: einat@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 104 נייד: 052-4272728


סתיו פולק מפיקת תוכן ומשווקת פעילויות "מפגשים" והדרכה דוא"ל: stav@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 125 נייד: 054-3050578


אלה לביא מפיקת תוכן ומשווקת פעילויות "מפגשים" והדרכה דוא"ל: ela@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 105 נייד: 054-3210866

מגי אוצרי

הסיפור האמיתי מאחורי 'עיניים אדומות'/על הצד האפל של ההומור

משחקי הרעב בארץ הקודש: הסיפור האמיתי מאחורי 'עיניים אדומות'

גרסה למבוגרים: בהרצאה אספר על הקשר בין "עיניים אדומות" לבין אנקדוטות מאירועים היסטוריים אמיתיים (בארץ ובעולם): החל מן ההיסטריה סביב פרוץ מגיפת האיידס, דרך רצח רבין והמשטר הטוטליטרי בצפון קוריאה, וכלה במגיפת הקורונה. ננסה להבין כיצד המציאות היומיומית והאמיתית שלנו לוקחת חלק ביצירת הבדיה, וכיצד הסיפורים העתידניים הכי מעניינים מתחבאים בעבר.
גרסה לנוער ולילדים: בהרצאה נשוחח על הרקע האמיתי מאחורי עולם הפנטזיה העתידני המתואר ב"עיניים אדומות": אספר כיצד ילדותי כבת למשפחת עולים הפכה למקור בלתי נדלה של רעיונות; איך הצלחתי להגשים לאמא שלי חלום באמצעות הכתיבה; כיצד תיעוד ישן של ניסוי בגורי שימפנזה יכול להסתיים ברעיון לסיפור מדע-בדיוני; ואיך גרטה תונברג ומלאלה קשורות להכל?

לא צחוק: על הצד האפל של ההומור

כולנו מקשרים את ההומור ואת הצחוק לקלילות ולהנאה, אבל האמת היא שלהומור וגם לצחוק יש לא מעט צדדים אפלוליים. במסגרת ההרצאה, נלמד בין השאר: מאין מגיע הצחוק ומה האסטרטגיות שעומדות מאחוריו? אילו תכליות חברתיות, הישרדותיות ואבולוציוניות הוא משרת? איך בדיחות משפיעות על הדעות הקדומות שלנו? האם בדיחות יכולות להשפיע לרעה על האופן שבו אנחנו מתנהגים? ואיזה תפקיד היה להומור בשואה?

ד"ר מרגלית (מגי) אוצרי היא סופרת, פובליציסטית וחוקרת. אוצרי נולדה בחיפה לנטלה וליוסף אוצרי (לשעבר אוצ'רשווילי), שעלו לישראל מגיאורגיה בשנת 1973. היא גדלה בשכונת נווה פז בחיפה, ולאחר מכן בשכונת נווה שאנן. ספרה הראשון, "שתי השמשות של דדיקה", יצא בהוצאת כנרת, זמורה-ביתן בשנת 2015, והוא מבוסס באופן חלקי על האוטוביוגרפיה שלה. הספר נכלל ברשימת עשרת ספרי הביכורים המומלצים לשנת 2015 של הספריה הלאומית. כמו כן, זכה הספר במענק מטעם קרן לייב גולדברג. ספרה השני, "כותבת הנאומים", יצא בהוצאת כנרת-זמורה ביתן בשנת 2017.  ספרה השלישי, רומן לבני הנעורים בשם "עיניים אדומות", יצא בשנת 2019. בין השאר הוא זכה במענק מטעם קרן רבינוביץ' ובמלגת "חדר משלך" של עיריית תל אביב.