הרשמו לדיוור
מפגשים כל מה שמעניין
שירלי גל

להזמנת הפעילות:

שאלות? נשמח לענות

עינת קליינפלץ מנהלת מחלקת "מפגשים" והדרכה דוא"ל: einat@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 104 נייד: 052-4272728


סתיו פולק מפיקת תוכן ומשווקת פעילויות "מפגשים" והדרכה דוא"ל: stav@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 125 נייד: 054-3050578


אלה לביא מפיקת תוכן ומשווקת פעילויות "מפגשים" והדרכה דוא"ל: ela@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 105 נייד: 054-3210866

הרצאות וסדנאות | שירלי גל

כתבת מיניות והיחסים של ה"ארץ", מבקרת הז'אנר הרומנטי במוסף הספרים, במגוון הרצאות

שמי שירלי גל, אני כתבת המיניות והיחסים של "הארץ" ומבקרת הז'אנר הרומנטי במוסף הספרים. בעברי ניהלתי אסטרטגיה במשרדי הפרסום המובילים בישראל. בהרצאות אני משלבת בין התחומים, עם חשיבה ביקורתית על הז'אנר ועל מסגור מיניות האישה בתקשורת, על המסרים שעוברים אלינו דרך הקריאה בספרים ובפלטפורמות השונות, ועל האם הם בהכרח מיטיבים איתנו.

סדרות:

מועדון קוראות
מגאווה ודעה קדומה, דרך יומנה של ברדיג'ט ג'ונס, ועד הדוכס ואני (ברידג'רטון): בכל מפגש ננתח את הספרים הגדולים בספרות הנשית ובז'אנר הרומנטי, נדבר על איך הם עיצבו את חיינו (אם בכלל), למה הם כל כך נגעו בנו והפכו לתופעות ענק בתרבות הפופ, מה בהתנהגות הגיבורים גרם לנו להתחבר דווקא אליהם. נדבר על המבנה הסיפורי, ננסה לפצח את הנוסחה שעובדת (או דווקא מרחיקה) ונזהה איך הספר מדבר את התקופה, ואת האבולוציה שהנשיות עברה במרחב הציבורי והאישי.

סדנת כתיבה רומנטית
סדנה מעשית בת 12 מפגשים בה נלמד את עקרונות הכתיבה בז'אנר הרומנטי, נפרק את הנוסחה עליה הוא מבוסס, נרקום מתווה עלילה ונבין איך בונות סיפור בתוך נוסחה קבועה מראש, מה מאפיין את הגיבורים והגיבורות בו, ואיך בורחות מקלישאות. בכל מפגש נדבר על אספקט אחר בז'אנר, ניישם על ידי תרגילי כתיבה ונקרא קריאה צמודה בספרים מרכזיים, דרכה נדון בטעויות נפוצות ובמה הופך רומן רומנטי טוב למצוין.

***

הרצאות:

בין דארסי, פאביו וכריסטיאן גריי: 280 שנות רומן רומנטי
מה יש ברומנים הרומנטיים, שסוחפים אחריהם מיליוני קוראים מרחבי העולם?

מאז ש"חמישים גוונים של אפור" יצא לאור, יותר ויותר אנשים, ובעיקר נשים, מפסיקים להתבייש בחיבתם לז'אנר, ועולם הספרות מוצף בתיאורים גרפיים, יותר או פחות, של סיפורי אהבה גדולים מהחיים. אבל מאיפה כל זה הגיע? ומה יש בז'אנר שקוסם לנו, ושבמשך מאות שנים מושך כל כך הרבה קהל?

ההרצאה תעסוק בסוד קסמם של הרומנים הרומנטיים ובאבולוציה שעברו לאורך השנים. מ"פמלה", הרומן הרומנטי הראשון משנת 1740, דרך ג'יין אוסטן, ספרי פאביו, כריסטיאן גריי – ועד לתור הזהב הרומנטי של ימינו. נרד לעומקם של התהליכים שהובילו לעלייתו של הרומן הרומנטי, גלגוליו השונים עוד מהתקופה בה נחשב "רומן למשרתות", והקשר בינו לבין מעמד האישה המשתנה.

כותבות רומן רומנטי
מה הכללים בכתיבת הז'אנר הרומנטי, איך בונים סיפור בתוך נוסחה קבועה מראש, מה מאפיין את הגיבורים והגיבורות בו, ואיך בורחים מקלישאות. בהרצאה אדבר על עבודתי כמבקרת הרומנים הרומנטיים במוסף הספרים של "הארץ" ואדון בטעויות הנפוצות של סופרי הז'אנר ובמה הופך סיפור לטוב מסוגו. ההרצאה תשלב המון הומור, אנקדוטות מחיי האישיים (הן ככותבת והן כמבקרת בז'אנר), דוגמאות מספרי הז'אנר ותובנות רחבות על הז'אנר והכתיבה בו.

עיצוב התודעה הנשית
לא חשוב לאן נסתכל, נוכל להיתקל בכתבה שמספרת לנו, הנשים, איך אנחנו צריכות לחשוב, לדבר, להתנהג. מה ואיך לשפץ בעצמנו, וגם כמה להוציא על כל התחזוקה האינסופית הזו. התוכן שמוזרם אלינו 24/7 מעביר לנו מסרים בלי שנרגיש, ולא כל המסרים האלו הם בהכרח לטובתנו. בהרצאה נדבר על איך התקשורת מדברת נשיות, החל ממודל היופי המשתנה, דרך תפקיד הנשים בבית ובמשרד ועד תנועת מי טו. נתבונן באופן ביקורתי בכותרות ובפרסומת השונות שמציפות את ערוצי החדשות ונדבר על המסגור המאוד מסוים שדרכו עולמות התוכן "הנשיים" מתווכים.

המסע אל מיניות האישה
השיח על המיניות הנשית עבר גלגולים רבים לאורך השנים, ומנושא שהוא טאבו מוחלט – המיניות הנשית הפכה לטרנד החם, שלא יורד מהכותרות. בהרצאה נדבר על הנושא בראי ההיסטורי, נדון בתיאוריות אבולוציוניות של למה בכלל צריך אורגזמה נשית, מה הוביל לגילוי הדגדגן, מה הן הפנטזיות הנפוצות של הישראלים, יחסי האהבה-שנאה עם הפות שלנו, פנטזיות נפוצות, מיניות בחיי נישואים והסיקור התקשורתי המוטה בתחום. ההרצאה מצחיקה, מלאת ידע ונוגעת בנושאים שונים מעולמות המיניות באופן מפורש.