הרשמו לדיוור
מפגשים כל מה שמעניין
דב אלבוים

להזמנת הפעילות:

שאלות? נשמח לענות

עינת קליינפלץ מנהלת מחלקת "מפגשים" והדרכה דוא"ל: einat@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 104 נייד: 052-4272728


סתיו פולק מפיקת תוכן ומשווקת פעילויות "מפגשים" והדרכה דוא"ל: stav@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 125 נייד: 054-3050578


אלה לביא מפיקת תוכן ומשווקת פעילויות "מפגשים" והדרכה דוא"ל: ela@icl.org.il טלפון: 03-6180151, שלוחה 105 נייד: 054-3210866

מפגש סופר – דב אלבוים

הגות, מקרא ויצירה

דב אלבוים נולד ב-1970 בירושלים. הוא בן תשיעי למשפחה חרדית, דור חמישי לרב יוסף חיים זוננפלד. למד בישיבת "אתרי" לצעירים, בישיבת "חברון" וסיים את לימודיו בתיכון "רנה קאסין" בירושלים. עם גיוסו לצה"ל עזב את המערכת הדתית ושירת ככתב צבאי בביטאון חיילי צה"ל "במחנה". לאחר מכן, עסק מספר שנים בעיתונות וכתיבת מאמרים עבור העיתונים "חדשות" ו"ידיעות אחרונות" במקביל ללימודים באוניברסיטת תל-אביב. הוא בוגר התוכנית הבינתחומית למצטיינים של אוניברסיטת תל אביב, ועוסק במחקר בפילוסופיה יהודית, קבלה וחסידות. בשנים האחרונות הוא משלב כתיבת פרוזה ומחקר אקדמי במגמה ליצור שילוב רעיוני בין המחשבה והחיים החילוניים למערכות חשיבה דתיות, מתוך תפיסה שהעולם הרעיוני והאמנותי מפרים זה את זה.

כיום מגיש את התכנית "בין השמשות" בערוץ כאן 11 בימי שישי.
אלבוים מרצה בתחומי הגות, מקרא ויצירה החל במגוון נושאים מקראיים, חגי ומועדי ישראל דרך מיסטיקה, קבלה ועד למפגשי הגות על בריאה, אלוהים, אמונה, גאולה, משיחים ומשיחי שקר, מגילת העצמאות ועוד.\
המפגשים עם דב מרתקים ומעוררי שאלות ותמיד משאירים רושם עז והרהורי מחשבות אצל המאזינים.
ההרצאות מיועדות לקהל הרחב, אינן מבוססות על צורך בידע מוקדם ונוסו בהצלחה בעשרות הרצאות ברחבי הארץ.

להלן טעימה קטנה מהנושאים בהם עוסק אלבוים:

אבות ואימהות, נביאים ונביאות
באמצעות עיון מעמיק בסיפורי המקרא מנסה הסופר והחוקר דב אלבוים להבין את דמותם של האבות והאימהות, הנביאים והנביאות כפי שהם נראים מבעד לצעיפים של דמותם המיתולוגית.
מדובר בקריאה ייחודית שפיתח דב אלבוים בעשור האחרון ובאה לידי ביטוי בספריו השונים ובמאמרים רבים בעיתונות ובכתבי-עת מחקריים.

הרצאות אלו אינן עוסקות בחקר המקרא בלבד אלא בעיקר בשאלות של מנהיגות, השתנות, צמיחה מתוך משבר, חלומות ושברם ועוד נושאים רבים הנוגעים לחייו של כל אדם בימינו.

סדרת הרצאות על עשרת-הדברות
מהי המשמעות של מאורעות סיני בתרות היהודית? מה מאפיין את רצף האירועים שהתרחש על ההר המסתורי הזה? מה משמעות ברוחנית והקיומית של עשרת הדברות ואיך אפשר ללמוד אותן מחדש. הדברות ישמשו כמפתח לדיון בנושאים מרכזיים וסוגיות בסיסיות בהבנת היהדות ומערכת ערכיה. במסגרת ההרצאות ידונו נושאים העומדים בבסיסה של האמונה והמסורת היהודית, תוך ניסיון להבין מדוע הפכו עשרת-הדברות ל"עשרת הדברות", ומהי חשיבותן העמוקה והאוניברסלית.

במעגל השנה – הרצאות סביב חגים ומועדי ישראל
הרצאות לפי לוח השנה העברי.

הרצאות מבוא בתורת הקבלה
האם אלוהים צריך את האדם? מה חושבת הקבלה על תפקידו של האדם בבריאה? האם הקבלה מסוכנת ללמידה? ומדוע היא נקראת תורת הסוד?  שאלות אלו ואחרות יעמדו במרכז הסדרה החדשה של דב אלבוים המיועדת לחסרי רקע קודם בקבלה. בסדרת הרצאות זו יעניק דב אלבוים מפתחות בסיסיים לכניסה לעולמה של תורת הסוד היהודית. בין השאר, נעסוק בשאלות כגון: מהי תורת הספירות? כיצד התפתחה תורת הקבלה? מהן האסכולות השונות שלה ומה ההבדלים ביניהם? איך הבינו החסידים את הקבלה ומהן המשמעויות הפסיכולוגיות שלה?

שאלות על יהדות, מפגשי הגות עם דב אלבוים
האם היהדות היא דת של הלכה שקפאה על שמריה או שיש בה מגוון רב ומרתק של שיטות, גוונים ואפשרויות שלא מוכרות מספיק ליהודי והישראלי בן ימינו?

הפרשה – סדרת הרצאות שנתית על פרשות המקרא
הסופר דב אלבוים קורא מחדש את פרשות המקרא לפי  סדר פרשת-השבוע והנושאים מהותיים העולים מהן אשר מרכיבים פסיפס אמונות ודעות בעם היהודי. "הפרשה" תציג פרשנות מזווית חדשה ורעננה לסיפורי המקרא, החל מעלילות בראשית ועד לעלילות בני ישראל בדרכם לארץ כנען. קריאה זו תנסה לעסוק בפרשת השבוע כולה, על מאפייניה הייחודיים ומתוך ההקשר הרחב של תולדות הפרשנות היהודית למקרא. במסגרת קריאה זו נעזר אלבוים בסוגי פרשנות שונים של המקרא, החל מהפרשנים המסורתיים כגון, מדרש, תלמוד וקבלה, ועד למפרשים מודרניים וחילוניים בני זמננו.

ניתן גם להזמין קריאה בפרשה של אותו שבוע לאור הפרשנות המיסטית והפסיכולוגית של ספר הזוהר.

מפגשים נוספים עם דב אלבוים >